Dobrowolne poddanie się karze

Prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego. Przesłankami do dobrowolnego poddania się karze są:

  • popełnione przez oskarżonego przestępstwo zagrożonego karą pozbawienia wolności do 10 lat;
  • okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości;
  • postawa oskarżonego, wskazuje, iż zostaną osiągnięte cele postępowania.

 

Przy spełnieniu powyższych przesłanek prokurator kieruje do sądu zamiast aktu oskarżenia, wniosek o wydanie wyroku skazującego bez konieczności przeprowadzenia rozprawy. W tym celu sąd wyznacza posiedzenie, obecność oskarżonego nie jest na nim obowiązkowa. Z doświadczenia zawodowego mogę wskazać, iż warto aby oskarżony pojawił się na tym posiedzeniu, a jeżeli nie może to ustanowiony w sprawie adwokat.

Sąd na posiedzeniu może wydać wyrok skazujący, jak również może nie uwzględnić wniosku i skierować sprawę na rozprawę, czyli sprawa zostanie rozpoznana na tzw. zasadach ogólnych.

 

Oskarżony może w każdym czasie wycofać się ze złożonego oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się karze, w tym celu należy skierować do organu stosowny wniosek w tym zakresie. Wówczas sprawa będze prowadzona w dalszym ciągu na etapie postępowania przygotowawczego.

 

Po więcej informacji o dobrowolnym poddaniu się karze odsyłamy do naszej Kancelarii Adwokackiej.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

19.05.2015 r.