Groźba karalna

Poprzez groźbę należy rozumieć grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa (zbrodni lub występku) na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym:

§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

Forma wyrażenia groźby

Groźba powinna być wyrażona słowem, lecz nie zawsze ponieważ dla bytu tego przestępstwa wystarczy każde zachowanie się sprawcy (zapowiedź słowna, zawarta w piśmie, wyrażona gestem, np. mierzeniem z broni palnej itp.), jeżeli uzewnętrznia ono w sposób niewątpliwy groźbę popełnienia przestępstwa (wyrok SN z 24 VIII 1987 r., OSNKW 1988, poz. 21). Taka interpretacja wprowadza szeroki wachlarz możliwości przypisania czynom formy grożenia.

 

Przedmiot ochrony

Warunkiem przestępności czynu jest, aby groźba wzbudzała uzasadnioną obawę, że będzie spełniona. Określając czy wystąpiła uzasadniona obawa należy odwołać się do okoliczności i sposobu wyrażenia groźby, które mogą uzasadniać realną obawę, iż będzie spełniona. Tym samym przedmiotem ochrony jest wolność w sensie psychicznym tj. wolność od uczucia strachu.

Brak wystąpienia uzasadnionej obawy spełnienia groźby po stronie pokrzywdzonego nie stanowi przedmiotowego przestępstwa.

W przypadku, gdy groźba nie wzbudziła uzasadnionej obawy, a sprawca do jej wywołania bezpośrednio zmierzał, zachodzi usiłowanie popełnienia tego przestępstwa.

 

Ściganie przestępstwa

Przestępstwo groźby jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego w formie zawiadomienia o możliwości popełniania przestępstwa.

 

Z doświadczenia praktyki adwokackiej muszę przyznać, iż z przestępstwami grożenia głównie mamy do czynienia w sprawach rodzinnych, gospodarczych, gdzie poziom emocji znacząco wzrasta. Jeśli już doszło do wypowiedzenia groźb, to należy w pierwszej kolejności przeanalizować, czy groźba wypowiedziana w ten sposób stanowi przestępstwo z KK. W tym celu polecam skorzystanie  pomocy prawnej u adwokata, by przedyskutować stan faktyczny.

 

Groziłeś komuś albo Tobie grożona? Skontaktuj się z adwoktem z naszej Kancelarii w celu omówienia możliwości prawnych. 

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

23.05.2015 r.