Dozór elektroniczny dla skazanych na karę pozbawienia wolności

System dozoru elektronicznego wprowadzony został na mocy ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, przy pomocy którego zachowania skazanego na karę pozbawienia wolności podlegają kontroli przy użyciu aparatury monitorującej poza zakładem karnym.

Skazany za karę pozbawienia wolności może skorzystać z dozoru elektronicznego, jeżeli wyrok zapadł przed datą 1 lipca 2015 roku. Po tej dacie nie ma możliwości aby skazany na karę pozbawienia wolności mógł skorzystać z elektronicznego dozoru.

 

Wniosek o dozór elektroniczny

Skazany aby odbyć karę przy pomocy dozoru elektronicznego musi złożyć w tym zakresie wniosek do sądu penitencjarnego. Wniosek taki może złożyć w imieniu skazanego jego adwokat. Wniosek ten należy uzasadnić m.in. spełnieniem ustawowych przesłanek do zastosowania systemu dozoru elektronicznego oraz zagwarantowaniem, iż wobec skazanego wystarczające jest zastosowanie powyższego systemu dla osiągnięcia celów kary, czym uwzględnione zostaną względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji.

 

Koszt dozoru elektronicznego

Wniosek o dozór elektroniczny nie podlega opłacie sądowej, jak również odbywanie kary w tym systemie jest wolne od opłat.

W razie wyrażenia zgody na odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego skazany otrzymuje bransoletkę i urządzenie monitorujące.

 

Przesłanki zezwolenia na wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego

Sąd penitencjarny udzieli zgody na wykonanie przez skazanego kary w systemie dozoru elektronicznego, przy spełnieniu łącznie niniejszych warunków:

- orzeczenie wobec skazanego kary nieprzekraczającej 1 roku pozbawienia wolności i nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego;

- orzeczona kara jest wystarczająca dla osiągnięcia celów kary;

- skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;

- osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę na wykonanie przez niego kary w systemie dozoru elektronicznego;

- odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie możliwości techniczno-organizacyjne związane z wykonywaniem dozoru przez podmiot prowadzący centralę monitorowania i upoważniony podmiot dozorujący oraz warunki mieszkaniowe skazanego.

 

Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego

Skazany odbywając karę w dozorze elektroniczny obowiązany jest przebywać w wskazanym przez sąd miejscu, udzielać wyjaśnień z przebiegu dozoru, nosić nadajnik i dbać o te urządzenie, poddawać się dobrowolnie czynnościom kontrolnym, w tym obierać połączenia telefoniczne z urządzenia monitorującego jego położenie.

 

Usunięcie urządzenia elektronicznego w trakcie trwania dozoru

W trakcie odbywana kary w systemie dozoru elektronicznego, usunięcie urządzenia elektronicznego jest możliwie jedynie, gdy przemawiają za tym względy zdrowotne lub osobiste skazanego, po uprzednim wyrażeniu zgody przez sąd.

 

Mając na uwadze zmiany w prawie karnym dot. odbywania kary w systmie SDE, powyżej wskazane okoliczności utraciły ważność. W celu zapoznania się z aktulanym stanem prawnym odsyłam do publikacji dostępnej na stronie Kancelarii Adwokackiej.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

15.07.2015 r.