Dozór elektroniczny po 1 lipca 2015 roku

W związku z nowelizacją procedury karnej, zmieniły się zasady i warunki stosowania dozoru elektronicznego wobec skazanych.

 

Zgodnie z nowymi zasadami niemożliwe jest zastosowanie dozoru elektronicznego dla osoby skazanej na karę pozbawienia wolności, bez względu na długość i ilość orzeczonych kar. Nowelizacja zakłada, że karę w systemie dozoru elektronicznego będą mogły odbywać tylko osoby skazane na karę ograniczenia wolności do 2 lat.

Dodatkowo dozór elektroniczny będzie mógł być stosowany jako jeden ze środków zapobiegawczych w formie elektronicznej kontroli miejsca pobytu.

Przypominam, iż dozór elektroniczny zakłada obowiązek pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu. W  ramach dozoru elektronicznego kontrolowane jest zachowanie skazanego przy użyciu środków technicznych i tak kontroli podlega:

- przebywanie przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd miejscu (dozór stacjonarny);

- bieżące miejsce pobytu skazanego, niezależnie od tego, gdzie skazany przebywa (dozór mobilny);

- zachowywanie przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd (dozór zbliżeniowy).

Co ważne jako karę ograniczenia wolności stosowany będzie dozór stacjonarny, zaś dozór mobilny i dozór zbliżeniowy stanowią środek karny i zabezpieczający.

 

Określone w artykule sporządzonym przez adwokata z naszej Kancelarii przesłanki do zastosowania SDE pozostają aktualne, choć formuolowane były na nieaktualnym już stanie prawnym. Odsyłam do zapoznania się z treścią tej publikacji, aby przybliżyć okoliczności warunkujące przyznania odbywania kary w ten sposób oraz sposobu wnioskowania.

 

Po więcej informacji w sprawie dozoru elektronicznego odsyłam do adwokatów naszej Kancelarii, którzy pomogą Ci przygotować wniosek o odbywanie kary w SDE.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

02.07.2015 r.