Fałszowanie pieniędzy

Przestępstwo fałszowania środków płatniczych i papierów wartościowych penalizuje zachowanie ukierunkowane na podrabianie lub przerabianie pieniędzy, środków płatniczych bądź dokumentów uprawniających do otrzymania sumy pieniężnej albo usuwania z nich oznak umorzenia.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym: 

1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakę umorzenia, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

2. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub dokument określony w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

3. W wypadku mniejszej wagi sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

4. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 2, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Czynności sprawcze przy przestępstwie fałszowania środków płatniczych:

  • podrabianie - sprawca wytwarza imitację środka płatniczego;
  • przerabianie - sprawca w autentycznym środku płatniczym dokonuje zmian;
  • usunięcie oznak umorzenia - sprawca dokonuje przywrócenia wyglądu środka płatniczego sprzed dokonanego jego umorzenia.

 

Wraz z puszczeniem w obieg środka płatniczego jako autentycznego po dokonaniu ww. czynności sprawczych następuje spełnienie popełnienia czynu zabronionego. Przez puszczenie w obieg środka płatniczego należy rozumieć posłużenie się nim, przekazanie innej osobie lub podmiotowi. Puszczając w obieg fałszywy środek płatniczy sprawca popełnia jednocześnie oszustwo, gdyż mamy tutaj do czynienia ze zbiegiem przestępstw. Co to oznacza? Zapytaj adwokata.

Sprawca popełniając to przestępstwo może działać jedynie umyślnie, a czynności sprawcze dokonane mogą być w zamiarze bezpośrednim.

Warto nadmienić, iż ustawa penalizuje takie czynności jak: przyjmowanie, przechowanie, przewożenie, przenoszenie, przesyłanie albo pomoc w zbyciu lub jego ukryciu. 

Dodatkowo pamiętać należy, iż sam fakt przygotowywania do popełnienia tego przestępstwa podlega karalności.

 

Sfałszowałeś środki płatnicze? Adwokaci naszej Kancelarii pozostają do Twojej dyspozycji.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

13.12.2014 r.