Narażenie życia lub zdrowia pracownika na niebezpieczeństwo

Pracownik nie może zostać naruszony na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez naruszenie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym:

1. Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

3. Nie podlega karze sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

 

Naruszenie pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo stanowi znamię tego przestępstwa. Bezpośrednie niebezpieczeństwo oznacza, iż możliwość utraty życia lub wystąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi niezwłocznie. Jednakże podkreślić należy, iż karalność tego przestępstwa w żadnym wypadku nie jest uzależniona od wystąpienia u pracownika omawianej szkody.

Sprawcą przestępstwa narażenia życia lub zdrowia pracownika na niebezpieczeństwo będzie nie tylko pracodawca, gdyż jak wynika z literalnego brzmienia cytowanego przepisu, może nim być także każda osoba odpowiedzialna za przestrzeganie przepisów bhp w zakładzie pracy, a w szczególności osoba kierująca odpowiednimi działami lub zespołami ludzkimi (np. kierownik zmiany).

Co istotne sprawca może popełnić przestępstwo z winy umyślnej jak i nieumyślnie.

Ważką kwestią podnoszoną przez adwokatów podczas spraw sądowych jest możliwość przyczynienia się pracownika (pokrzywdzonego) do zaistniałych następstw lub zagrożeń, w szczególności przez rażące niedbalstwo. W ten sposób sprawca przestępstwa ma możliwość wykazania, iż pracownik swoim zachowaniem przyczynił się do wystąpienia szkody, tym samym wyłączając swoją odpowiedzialność z tego tytułu.

 

Twoje życie lub zdrowie uległo naruszeniu? Albo spowodwałeś takie naruszenie wobec pracownika? Zapytaj naszego adwokata o dalsze kroki prawne.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

09.09.2014 r.