Obraźliwy wpis - zniesławienie w Internecie

Osoba, która została pomówiona za pośrednictwem Internetu poprzez komentarz, forum, wpis i inne, może dochodzić odpowiedzialności względem sprawcy.

 

Bardzo często zdarza się, że obraźliwe wpisy są anonimowe. W takim przypadku należy zidentyfikować autora treści oraz pociągnąć go do odpowiedzialności karnej bądź cywilnej (ochrona dóbr osobistych).

W pierwszej kolejności należy zrobić kopię obraźliwej wypowiedzi ze strony internetowej. W tym celu warto udać się do notariusza celem sporządzenia protokołu z czynności wejścia na stronę internetową zawierającą obraźliwą treść. Wówczas pokrzywdzony będzie dysponował materiałem dowodowym, że taka wypowiedź faktycznie miała miejsce bez względu np. na późniejsze usunięcie treści. Nasza Kancelaria Adwokacka może polecić godnego zaufania notariusza do wykonania ww. czynności.

Następnie należy wystosować do administratora portalu na którym znajduje się obraźliwa treść zawiadomienie o bezprawnym charakterze wpisu wraz z wezwaniem do jego  usunięcia. Jeżeli pomimo wezwania obraźliwy wpis nadal widnieje, można wystąpić do sądu, aby ten wydał orzeczenie nakazujące jego usunięcie.

W celu zainicjowania sprawy o zniesławienie, należy wystąpić do policji, aby ustaliła dane IP użytkownika, który dodał obraźliwy wpis, o jego zabezpieczenie oraz zwrócenie się do operatora o podanie danych osobowych właściciela IP. Wówczas policja na żądanie pokrzywdzonego przyjmuje ustną lub pisemną skargę i w razie potrzeby zabezpieczy dowody. Po dokonaniu tych czynności policja prześle skargę do właściwego sądu celem rozpatrzenie sprawy. Ta skarga zostanie potraktowana przez sąd jako prywatny akt oskarżenia pod warunkiem, że po zawiadomieniu przez sąd pokrzywdzonego, że taka skarga wpłynęła, pokrzywdzony ją poprze i uiści opłatę sądową wymaganą, tak jak w prywatnym akcie oskarżenia.

 

Zapraszam po więcej informacji na ten temat do naszych adwokatów.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

23.02.2016 r.