Podszywanie się pod inną osobę

Ustawodawca do Kodeksu karnego wprowadził drugie przestępstwo związane z stalking’iem, polegające na podszywaniu się pod inną osobę. 

 

Podszywanie stanowi wprowadzenie w błąd innych osób co do tożsamości i może polegać na wykorzystaniu wizerunku lub innych danych osobowych pokrzywdzonego w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej. Dla bytu omawianego przestępstwa niezbędne jest działanie sprawcy w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej. Jak adwokat prowadzący sprawy o stalking, wielokrotnie zaobserwowałem błędy procesowe, nawet prawników w tym zakresie. Dzieje się tak ponieważ, gdy nie ma możliwości przypisania sprawcy celowości działania w wyrządzeniu szkody, to nie ma przestępstwa.

Przestępstwo podszywania się pod inną osobę  ma charakter formalny - dla jego bytu wystarczy sam faktu podszycia się pod inną osobę. Można je popełnić jedynie umyślnie, w zamiarze bezpośrednim.

Bardzo często z podszywaniem się pod inną osobą mamy doczynienia z aktywnością w Internecie (np. zakładanie konta na portalu społecznościowym w imieniu innej osoby i bez jej zgody, wykorzystywanie wizerunku innej osoby).

 

Podszyłeś się pod inną osobę bądź ktoś podszył się pod Ciebie? Skontatkuj się z naszymi adwokatami po więcej informacji prawnych.

 

 

Autor:

Adwokat Rafał Biernacki

04.08.2016 r.