Prowadzenie roweru po użyciu alkoholu

Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka nie stanowi przestępstwa, a jedynie wykroczenie.

 

Od dnia 9 listopada 2013 roku obowiązuje ustawa z dnia 27 września 2013 roku o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. W oparciu o tę nowelizację do Kodeksu wykroczeń do art. 87 został dodany § 1a, zgodnie z którym prowadzenie roweru po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka stanowi tylko wykroczenie, a nie jak poprzednio przestępstwo (art. 178a § 2 Kodeksu karnego został uchylony).

 

Art. 87 § 1 i 1a Kodeksu wykroczeń:

1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

  

Sąd wobec sprawy przestępstwa prowadzenia w stanie nietrzeźwości lub pod wypływem podobnie działającego środka, może orzec:

- karę aresztu, w wymiarze od 5 do 30 dni;

- karę grzywny, w wymiarze od 20 do 5.000 złotych;

- środek karny w postaci zakazu prowadzenia roweru, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Sąd nie jest władny do orzeczenia wobec sprawców ww. wykroczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Osoba prowadząc rower w stanie nietrzeźwości lub pod wypływem podobnie działające środka nie traci statusu osoby nie karanej, co oznacza, że zachowuje czystą kartotekę karną.

 

Zostałeś złapny na jeździe pod wypływem alkoholu? Skontakuj się z adwoktem naszej Kancelarii, który przedstawi Ci możliwości prawne.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

12.12.2013 r.