Wznowienie umorzonego postępowania przygotowawczego w sprawie karnej

W przypadku, gdy organ prowadzący postępowanie przygotowawcze prawomocnie umorzy śledztwo bądź dochodzenie, zainteresowany ma możliwość wnosić o wznowienie postępowania.

 

Postępowanie przygotowawcze w porównaniu z postępowaniem sądowym nie jest objęte rygorem powagi rzeczy osądzonej. Dzięki czemu prokurator ma możliwość umorzone postępowanie wznowić w każdym czasie, o ile oczywiście nie zachodzą przesłanki do przedawnienia czynu zabronionego.

Podstawą prawną wnioskowania o wznowienie postępowania jest art. 327 Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym, umorzone postępowanie przygotowawcze może być w każdym czasie podjęte na nowo na mocy postanowienia prokuratora.

Co ważne dochodzenie nie może być wznowione, jeśli będzie się toczyć przeciwko, osobie, która w poprzednim postępowaniu występowała w charakterze podejrzanego. Wznowienie postępowania przeciwko tej samej osobie, która była uprzednio podejrzana jest możliwe jedynie na mocy postanowienia prokuratora nadrzędnego nad tym, który wydał lub zatwierdził postanowienie o umorzeniu, tylko wtedy, gdy ujawnią się nowe istotne fakty lub dowody nie znane w poprzednim postępowaniu albo gdy zachodzi uchylenie lub istotna zmiana wyroku, na podstawie którego zostało umorzone. 

W praktyce prawnej wznowienie postępowania następuje na podstawie wniosku zainteresowanego, w którego imieniu pismo takie może złożyć reprezentujący go adwokat.

 

 

Autor:

Adwokat Rafał Biernacki

03.08.2016 r.