Znamiona przestępstwa oszustwa

Przestępstwo oszustwa nastąpi, gdy pokrzywdzony dokonana niekorzystnego rozporządzania własnym lub cudzym mieniem – jest to przestępstwo tzw. materialne. 

 

Przez niekorzystne rozporządzenie mieniem należy rozumieć w ogólności pogorszenie sytuacji majątkowej. Jak widać jest to dość ogólne pojęcie, które daje różne możliwości interpretacyjne. W tym sposobności obrony oskarżonego przez adwokata, ale również dowodzenia przestępstwa przez oskarżyciela posiłkowego.

Sprawca przestępstwa oszustwa może działać w celu wprowadzenia pokrzywdzonego w błąd, tj. własnymi czynnościami podstępnymi zmierza do doprowadzenia pokrzywdzonego do mylnego wyobrażenia na temat okoliczności. Jak również sprawca dokonując oszustwa może wyzyskać błąd, tj. celowo skorzystać z niewiedzy pokrzywdzonego lub jego mylnego wyobrażenia na temat okoliczności. Trzecią przesłanką działania sprawcy ukierunkowego na oszukanie jest wyzyskanie niezdolności ofiary, do należytego pojmowania przedsiębranych czynności. Niezdolność pokrzywdzonego może przybrać charakter trwały lub czasowy.

Powyższy przepis statuuje zasadę rozporządzania własnym lub cudzym mieniem. W tym przypadku mienie należy rozpatrywać szeroko, poprzez uszczerbek majątkowy jak i utracone korzyści.

Z praktyki adwokata obrońcy w sprawach o oszustwo mogę wskazać, iż dość trudno jest udowodnić sprawcy dokonanie oszustwa, ponieważ należy wykazać zamiar bezpośredni kierunkowy odnośnie celu działania sprawcy jak i wobec używanych przez niego środków.

Ustawa wprowadza taką samą odpowiedzialność jak za dokonanie oszustwa, wobec osoby która żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

 

 

Jesteś oskarżony bądź podejrzany o oszystwo? Skorzystaj z pomocy naszych adwokatów karnistów.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

23.05.2015 r.