Znamiona przestępstwa paserstwa

Przedmiotem paserstwa jest rzecz, co oznacza, że obejmuje swym znaczeniem rzeczy ruchome jak i nieruchomości.

 

 

Paserstwo występuje w czterech alternatywnych formach przestępstwa tj.

  • nabycie;
  • pomocy w zbyciu;
  • przyjęcie;
  • udzielenie pomocy w ukryciu.

 

Nabycie – paser nabywa rzecz od zbywcy w zamiarze postępowania z nią jak właściciel, przy czym paser jako nabywca w złej wierze, nie nabywa własności tejże rzeczy. Dlaczego tak się dzieje? Zagadnienie to wyjaśni Ci adwokat z naszej Kancelarii.

Pomoc w zbyciu, przyjęcie oraz udzielenie pomocy w ukryciu – paser w celu osiągnięcia korzyści majątkowej pomaga jedynie zbywcy w zbyciu rzeczy, działając w różnorakiej formie czynnej.

 

Przestępstwo paserstwa należy na grupy przestępstw umyślnych, do powstania odpowiedzialności sprawcy niezbędna jest jego wiedza, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego bądź ma świadomość tej możliwości i godzi się na nią. Zaś w zamiarze bezpośrednim następują czynności wykonawcze paserstwa (tj. nabycia, pomoc w zbyciu, przyjęcie oraz pomoc w ukryciu). Taka forma stadialna popełnienia przestępstwa daje możliwości obrony stosowanej przez adwokata w toku procesu.

 

Jesteś podejrzany bądź oskarżony o przestępstwo paserstwa? Adwokat z naszej Kancelarii udzieli Ci niezbędnego doradztwa prawnego.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

19.09.2014 r.