Zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy

Kodeks karny penalizuj zachowanie sprawcy doprowadzające do zniszczenia lub uszkodzenia cudzej rzeczy.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym:

1.Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

3. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.

4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

Przedmiotem ochrony w tym przestępstwie są rzeczy ruchome i nieruchomości.

Przez zniszczenie rzeczy należy rozumieć zniszczenie całkowite lub tak znaczne naruszenie materii rzeczy, iż nie nadaje się ona do używania zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem. Z kolei uszkodzenie, to naruszenie lub uszczuplenie substancji materialnej lub takie oddziaływanie na rzecz, które powoduje istotne ograniczenie jej właściwości użytkowych. Przykładowym uszkodzenia nieruchomości może być umieszczenie rysunków, graffiti na elewacji budynku. Sprawca swoim zachowaniem może również spowodować, że rzecz będzie niezdatna od użytku, co oznacza, że zostanie pozbawiona właściwości użytkowych, jednakże bez istotnego naruszenia jej materii.

Przestępstwo zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy wymaga skutku w postaci unicestwienia rzeczy, uszkodzenia jej substancji albo spowodowania niezdatności do użytku. Brak skutku oznacza, że nie ma przestępstwa. Jest to przestępstwo umyślne.

 

Zachęcamy do zadawania pytań naszym adwokatom, którzy z przyjemnością udzielą Państwu porad prawanych.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

28.04.2016 r.