Nieumyślne spowodowanie śmierci

Nieumyślne spowodowanie śmierci występuje, gdy sprawca działa z winą nieumyślną w postaci lekkomyślności lub niedbalstwa.

 

Przez lekkomyśloność i niedbalstwo należy rozumieć w odrębie prawa karnego, po informacje w tym zakresie odsyłam do adwokatów naszej Kancelarii, którzy z przyjemnością udzielą Ci pomocy prawnej.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym:

Kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Tak jak przy zabójstwie, niezbędne przy przestępstwie nieumyślnego spowodowania śmierci jest, aby śmierć człowieka była skutkiem zachowania się sprawcy (związek przyczynowy między działaniem lub zaniechaniem sprawcy a śmiercią).

Przestępstwo to objęte jest winą nieumyślną tj. na nieprzestrzeganiu wymaganej w danej sytuacji ostrożności. Sprawca ma przewidywać możliwość spowodowania skutku.

Z praktyki zawodowej jako adwokat nadmienię, iż sądy bardzo często odwołują się przy ocenie wystąpienia znamion tego przestępstwa do przewidywalności przeciętnego człowieka. Czy na podstawie okoliczności czynu i właściwości sprawy przeciętny człowiek mógłby przewidzieć skutek śmiertelny. W każdej sprawie należy zadać sobie właśnie takie pytanie, przed przystąpieniem do kreowania linii obrony.

 

Zostałeś oskarżony o nieumyślne spodowanie śmierci? Skontatkuj się z naszymi prawnikami.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

14.04.2016 r.