Obowiązek stawiennictwa na komendzie policji w czasie trwania imprezy masowej

Sąd orzekając zakaz wstępu na imprezę masową może orzec, aby ukarany stawiał się w czasie imprezy masowej na Policji.

 

art. 65 ust. 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych – wykroczenie:

Orzekając zakaz wstępu na imprezę masową za czyn popełniony w związku z masową imprezą sportową, sąd może orzec wobec ukaranego obowiązek stawiennictwa w czasie trwania imprezy masowej, w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania ukaranego, komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji.

 

art. 41b § 3 i 7 kodeksu karnego – przestępstwo:

3. Orzekając zakaz wstępu na imprezę masową za czyn popełniony w związku z masową imprezą sportową, sąd może orzec obowiązek przebywania skazanego w czasie trwania niektórych imprez masowych objętych zakazem w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego.

7. Jeżeli z okoliczności wynika, że wykonanie obowiązku określonego w § 3 jest niemożliwe lub jego orzeczenie jest oczywiście niecelowe, w miejsce tego obowiązku orzeka się obowiązek stawiennictwa skazanego w czasie trwania niektórych imprez masowych objętych zakazem w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania skazanego, komendanta powiatowego, rejonowego lub miejskiego Policji.

 

Stawiennictwo na komendę policji w czasie trwania imprezy masowej jest różnie interpretowane przez organy ścigania. Zdaniem większości komendantów policji, osoby objęte tzw. zakazem stadionowym winne przebywać na komisariacie przez cały czas trwania meczu.

Jednakże takie stanowisko w kontekście zaprezentowanych regulacji nie może zostać uznane za właściwe. W mojej ocenie, jako doświadczonego adwokata karnisty, stawiennictwo na komisariacie należy rozumieć jako pojawienie się ukaranego na komendzie z dokumentem tożsamości, by odnotować jego obecność we właściwym rejestrze. Pojawienie się takie może mieć miejsce na początku imprezy masowej jak i na jej końcu. Dzieje się tak ponieważ przepisy mówią o stawiennictwie, a nie o przebywaniu.

Warto przytoczyć orzeczenie co prawda Sądu Rejonowego w Kielcach o sygn. akt: XI W 5290/13, gdzie jednoznacznie wskazano, iż „osoba wobec której orzeczono taki obowiązek może przyjść do danego miejsca zarówno w pierwszej minucie trwania imprezy masowej, w środku imprezy, czy też w ostatniej minucie trwania imprezy masowej”. Takie stanowisko nie zostało jeszcze potwierdzone przez Sąd Najwyższy, lecz stanowi kolejny argument do rozumienia stawiennictwa na komendzie jak to wskazałem powyżej.

 

Jeśli posiadasz wątpliwości co do orzeczonego zakazu, zapytaj naszego adwokata, który udzieli Ci rzetelnej porady prawnej.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

21.05.2016 r.