Posługiwanie się dokumentem innej osoby

Odpowiedzialności karnej podlega osoba, która posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawo majątkowe lub kradnie taki dokument albo dokonuje jego przywłaszczenia.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym:

1. Kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Tej samej karze podlega, kto bezprawnie przewozi, przenosi lub przesyła za granicę dokument stwierdzający tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe.

 

Przez czynność posługiwania się należy rozumieć okazywanie cudzego dokumentu jako własnego lub powoływanie się na jego treść (vide: wyrok SA w Krakowie z dnia 15 stycznia 1998 roku, sygn. akt: II Aka 249/98).

Ustawa penalizuje również bezprawne przewożenie, przenoszenie lub przesyłanie za granicę dokumentu stwierdzającego tożsamość innej osoby lub jej prawo majątkowe. Przedmiotem ochrony jest w tym wypadku nie tylko prawo posiadacza dokumentu do wyłącznego dysponowania nim, lecz także porządek prawny, który wyraża się w zabezpieczeniu interesu państwa przed wywożeniem za granicę dokumentów i bezprawny nimi obrót. Bardzo często z wywożeniem dokumentów dochodzi w sprawach spornych między rodzicami w kontekście małoletnich dzieci i z takim przypadkami najczęściej spotykamy się w Kancelarii Adwokackiej.

 

Posłużyłeś się dokumentem innej osoby albo inna osoba dopuściła się tego czynu wobec Ciebie? Zapraszam po więcej informacji do adwokata z naszej Kancelarii. 

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

13.05.2016 r.