Bezprawne pozbawienie wolności

Każdy człowiek ma zagwarantowaną wolność w rozumianą jako możliwość swobodnego i dowolnego przemieszczania się i wyboru miejsca przebywania. Pozbawienia tejże wolności, bez względu jej intensywności, stanowić będzie wypełnianie znamion bezprawnego pozbawienia wolności.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym:

§ 1. Kto pozbawia człowieka wolności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli pozbawienie wolności trwało dłużej niż 7 dni, sprawca, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli pozbawienie wolności, o którym mowa w § 1 lub 2, łączyło się ze szczególnym udręczeniem, sprawca, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

 

Znamiona bezprawnego pozbawienia wolności

Bezprawne pozbawienie wolności polega na podjęciu przez sprawcę działań, które uniemożliwiają człowiekowi swobody wyboru miejsca pobytu. Ustawa wprowadza karalność za wystąpienie samego faktu bezprawnego pozbawienia wolności.

Co ważne przestępstwo to, można popełnić przez działanie lub zaniechanie, lecz tylko umyślnie w formie zamiaru bezpośredniego lub ewentualnego. Nie wiesz co oznacza zamiar bezpośredni lub ewentualny? Koniecznie zapytaj adwokata naszej Kancelarii, który udzieli Ci rzetelnej porady prawnej.

Bezprawne pozbawienie wolności dokonane jest z chwilą pozbawienia wolności pokrzywdzonego i trwa do czasu jego uwolnienia.

 

Kwalifikowany typ bezprawnego pozbawienia wolności

Kwalifikowany typ przestępstwa występuje, gdy pozbawienie wolności trwało dłużej niż 7 dni lub łączyło się ze szczególnym udręczeniem. Poprzez szczególne udręczenie rozumie się takie warunki i okoliczności uwięzienia, które stwarzają dla ofiary dolegliwość znacznie większą od tej, jaka wynika z samego faktu pozbawienia wolności (np. głodzenie ofiary, trzymanie w mrocznej piwnicy, bolesne związanie, oddzielenie matki od jej małoletnich dzieci, zamknięcie osoby zdrowej psychicznie w szpitalu psychiatrycznym).

 

W razie pytań w zakresie omawianego przestępstwa zapytaj naszych adwokatów o pomoc.

 

 

Autor

Adwokat Rafał Biernacki

12.05.2015 r.